Satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 14 gün içinde gozlukmarka.com’a başvuruda bulunarak aşağıdaki koşullar dahilinde iade edebilirsiniz.

Başvurularınızı info@gozlukmarka.com maili üzerinden veya 0 507 702 79 29 numaralı telefonumuzdan yapabilirsiniz.

İade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekir.

Hediye ürünün İade alınması işlemi ancak ana ürün ile birlikte gönderildiğinde gerçekleşebilmektedir.

Kişiye özel olarak üretilmiş ürünlerin açılmış veya açılmamış olması fark etmeksizin iadesi alınamamaktadır.

İade alınacak ürünlerin paketlerinin açılmamış, yazı vb. yazılmamış, kullanılmamış olması gerekmektedir.

Solüsyon ve sıvı ürünlerin iadesi alınamamaktadır.

İade edeceğiniz ürünün faturasını, satış fişini ürünlerle birlikte göndermeniz gerekmektedir.

Kurumsal faturalar için iade faturası düzenlenerek ürünlerle birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

İade edilecek ürünlerinizi  kargoda hasar görmeyecek şekilde paketleyerek anlaşmalı kargo firmalarımız aracılığıyla (Aras kargo) vizyon optik inonu mh 428. sk no:3/b bağcılar/İstanbul adresinize göndermeniz yeterlidir.

Uygun paketlenmeyen ürünler kargoda hasar görebileceğinden, gönderileriniz kargodan teslim alınmamaktadır.

Anlaşmalı kargo firmalarımız aracılığıyla gönderdiğiniz ürünler için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Diğer kargo firmaları ile yapacağınız gönderilerinizde kargo ücretleri tarafınıza ait olacaktır.


Orijinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, tekrar satılması mümkün olmayan ürünlerin iadesi kesinlikle kabul edilmemektedir.

Ayrıca %100 müşteri memnuniyetine sahip olan ürünlerde, ürünün ambalajını açmış olsanız dahi bu ürünleri 7 gün içerinde tarafımıza iade edebilirsiniz. Fakat burada imalatçı veya ithalatçı firmanın iade şartları önem teşkil etmektedir. İadenizin gerçekleşebilmesi için;

Kutu içerisinde var olan 6 blisterden maximum 2 tanesini kullanmış olmanız gerekmektedir. İadenizin gerçekleşebilmesi için, tarafınıza düzenlenmiş olan orijinal fatura ile kullanmamış olduğunuz 4 adet kapalı blisteri orijinal kutusu içerisinde ve kullanmış olduğunuz 2 adet lensi, lens kabı içerisinde, memnun olmama sebebinizi anlatan kısa bir dilekçe ile gozlukmarka.com a Sürat Kargo ile gönderebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan iadeniz müşteri hizmetleri departmanı tarafından değerlendirilir, yukarıda belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda iadeniz kabul edilir ve ürün bedeli yapmış olduğunuz ödeme şekline göre tarafınıza iade edilir veya isteğinize göre başka bir ürün siparişi verebilirsiniz

Ayrıca %100 müşteri memnuniyeti kapsamında olan veya bu kapsam dışında olan şişe veya blister içerisinde satılan yılllık lenslerin incelenmesi veya değişimi durumunda, lütfen ürüne ait şişe veya blisteri incelenmenin veya iadenin gerçekleşebilmesi için tarafımıza gönderiniz. aksi durumda ana firmalar talebimizi işleme almamaktadır.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?